Cieľom preventívneho vyšetrenia je diagnostika ochorení či už metabolických, onkologických ale aj ortopedických a rôznych iných v ich ranom štádiu, kedy sa ešte navonok neprejavujú, ale možnosti ich terapie sú oveľa väčšie ako v pokročilom štádiu, v ktorom si ich majiteľ dokáže všimnúť sám. Takýto prístup významne zvyšuje pacientovu šancu na kvalitný a dlhý život bez zbytočného stresu z ochorenia a jeho liečby, ale často prináša aj nemalú úsporu financií majiteľa.
Podiel starších pacientov vo veterinárnej praxi rastie, spolu s priemernou dĺžkou života domácich zvierat. S pravidelnými ročnými a neskôr polročnými preventívnymi vyšetreniami by sa malo začať u zdravých zvierat v „najlepších rokoch“. Cieľom je skoré rozpoznanie rizikových faktorov ochorení a následne rýchle zavedenie príslušných terapeutických krokov a manažment terapie. Dosiahneme dlhšiu dobrú kvalitu života a včas zahájená terapia je lacnejšia a úspešnejšia.
U psa hovoríme o geriatrickom pacientovi, keď dosiahne 75% predpokladaného veku pre dané plemeno( viac ako 9 rokov u malých plemien, viac ako 7 rokov u veľkých plemien psov). S preventívnym vyšetrením by sa malo začať dva roky pred prekročením tejto hranice.
Mačky sa delia na stredný vek: mature 7-10 rokov, seniorov 11-14 rokov a geriatrické zvieratá - viac ako 15 rokov.
Vyšetrenie zahŕňa: podrobnú anamnézu, dôkladné klinické vyšetrenie, laboratórne vyšetrenie moču, krvi a séra. Hodnotia sa tieto parametre: močový status( infekcie močového traktu pri nedostatočnosti obličiek, hyperplázii prostaty, hypertyreóze a cukrovke), veľký krvný obraz, klinická biochémia: proteíny, albumín, globulíny, urea, kreatinín, ALT, ALP, Na, K, Ca, P, T4 u mačky. Navyše sa odporúčajú: fruktosamíny, pomer proteín/kreatinín v moči, u intaktných psov sa odporúča CPSE ako marker hyperplázie prostaty.
Pacienti by mali byť na lačno(u mačiek hladovka 8-10 hodín, nie dlhšie). Pred vyšetrením je potrebné si dohodnúť termín.